Pařížská ulice je centrem luxusu, nákupu a obchodů, to je všeobecně známé. Je ale také mnoho věcí, které jste zřejmě o této pražské ulici nevěděli.

Pařížská ulice měří přibližně 500 metrů. Nejrychlejší atlet všech dob Usain Bolt by ji přeběhl za méně než minutu. Pokud by zaběhl světový rekord, zvládl by tuto trasu pod 55 vteřin.Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný by potřeboval pět svých rekordních hodů, aby ulici přehodil. Ačkoliv je Pařížská ulice v samém historickém centru města, o zeleň tu není nouze. Nachází se zde celkem 48 stromů, nepočítáme-li ty, co jsou v malém parku. Pokud půjdete od Staroměstského náměstí po pravém chodníku Pařížské ulice, minete 26 stromů, na druhé straně jich je 22.

Ulice vznikla během asanace židovského města v 19. století. Měla být součástí třídy, která měla vést od Národního muzea na Václavském náměstí a končit měla až na Letné. Původním plánem bylo, aby kopírovala pařížskou Avenue des Champs-Élysées. Kvůli nedostatku finančních prostředků a odporu obyvatel Starého Města ale z plánu sešlo. Nově vzniklá ulice se od roku 1901 jmenovala Mikulášská. Svůj současný název Pařížská dostala v roce 1926. V letech 1940–1945 se nazývala Norimberská, v roce 1945 se jí vrátil název Pařížská. O dva roky později byla ulice znovu přejmenována, tentokrát na 5. května. Ještě v témže roce, tedy v roce 1947, se ulice znovu vrátila k názvu Pařížská, který nese dodnes.

– V Pařížské ulici je celkem 27 domů, 12 z nich má liché číslo popisné a 15 číslo sudé.

– Dům s číslem popisným 3 je momentálně uzavřený a prohází rekonstrukcí.

– V ulici se nachází jeden hotel (InterContinental), dvě restaurace (Les Moules a Cantinetta Fiorentina), dva bary (Bugsy’s bar a Barock), jedno místo specializované na kávu (Nespresso) a jedno divadlo. Dále zde je 42 butiků.

– První společností, která v Pařížské ulici otevřela svůj butik, byl značka Hermés, a to v roce 1997. Zatím posledním butikem, který se zde objevil, je Porsche Design, jenž byl otevřen v prosinci v roce 2013.