Přední český kadeřník Libor Šula se podělil o své zkušenosti a přidal cenné rady v péči o vlasy i vousy.

Možná je to trochu staromilské, ale někteří kadeřníci dnes zapomínají na to, co vždy fungovalo na objem. Tedy tužidlo a lak.

Každý klient by si měl všímat toho, jak kadeřník lak nanáší. Musí to být z cca 30 cm, protože jenom to vám zajistí, že lak bude fungovat.

V zahraničí je normální, že si klient vyzkouší nového kadeřníka na foukané. Musí zjistit, jestli mu sedí jako osobnost. Stříhání je velice intimní, a než svěříte své vlasy do rukou někoho cizího, chcete si ho nejprve vyzkoušet.

Říká se, že vlasová pokožka potřebuje dvanáct hodin, než se dostane do normálu po „šoku“ přivozeném šamponem. Nejsem schopný udělat poradenství, když mi přijde klientka a řekne, že se před hodinou umyla. Pokud mi umyje všechny stopy, nic tam neuvidím.

Základem trendů u vlasů jsou trendy v módě. Lidi, kteří mají styl, berou trendy jen jako inspiraci. Kdežto lidi, kteří následují trendy, se ještě hledají a styl prozatím většinou postrádají.

Miluji, když mi klient přinese obrázky toho, jak by chtěl ostříhat. Jsem silný kadeřník a umím to přizpůsobit na míru klientovi. U slabších kadeřníků je problém, že si přilepí obrázek na žvýkačku a stoprocentně se tím řídí, aniž by stříhali podle konkrétních proporcí obličeje klienta. To je špatně.

Vousy by měly být zastřižené, myté šamponem jako vlasy, ale nečištěné na tvářích a krku do hladka. Měly by si zachovat „macho“ styl.

Plešatí muži si musí mýt hlavu šamponem podle typu pokožky. Ne sprchovým gelem.

Dlouhé vlasy mají společný problém u mužů i žen – víc se mastí. Každý kořínek má svůj sval a je napojen na mazovou žlázku. Díky tomu, že vlas vychýlíte, tak se víc mastí.

I u nás už se lidé naštěstí učí vyhradit si půl hodiny na umytí a foukanou před večírkem.

Další berlička pro lidi, kterým se hodně mastí vlasy, je průhledný šampon. Vlastně nemám nic ani proti suchému šamponu.

Základní výbava je: kvalitní šampon po konzultaci s kadeřníkem, pěnové tužidlo (nanášet po každém mytí před foukáním), lak, kvalitní fén ideálně značka Parlux, který vám ušetří dvacet procent času a kulma s menším průměrem. Pořízení žehličky na vlasy by měl doporučit kadeřník, který vám pomůže určit prioritu a poradí, jestli je nezbytná. Šampon doporučuji podle typu vlasů od značky Kérastase, lak z řady Tecni.Art od L´Oréal Professionnel nebo skvělý tužící sprej na večírky s názvem V.I.P. Volume in Powder od Kérastase.

Chodit v chladném počasí ven s navlhlými vlasy je obrovský risk. Hrozí totiž jejich lámání.

V poslední době vypadají lidé velice unaveně. Jako národ jsme trochu smutnější a melancholičtější. Navíc budou Vánoce. Trendem, který pomáhá, je o půl odstínu až odstín zesvětlit obočí.

P.S. V lednu budeme otevírat druhý salon v Plzni, na což se moc těšíme! Jako město ji máme velice rádi.

www.liborsula.cz