Investování do nemovitostí je ve srovnání s ostatními investičními příležitostmi na první pohled poměrně bezpečný obchod. Jaké jsou největší výhody, kde hledat nejlukrativnější adresy v ČR a v Praze a jaká kritéria by měla mít tzv. luxusní nemovitost? Přinášíme několik cenných rad před tím, než investujete, a navrch aktuálně dostupné luxusní byty v Praze.

Ten nejlepší byznys

Investovat do nemovitostí se zdá jako bezpečné a zároveň výdělečné podnikání. Oproti akciím nebo cenným papírům, kde může být zisk velmi vysoký a rychlý (a stejně tak rychle může přijít bankrot), u nemovitostí může být časová přímka podnikání nekonečná. Pravda, zisky jsou nižší, ale zato pravidelné.

Navíc je takřka jisté, že cena vaší budoucí nemovitosti stále poroste. Po revoluci se v Čechách hodnota nemovitostí zvedla řádově o několik procent a tento trend podle odborníků vydrží.

Česká republika – ideální místo?

Obecně platí, že k výhodám ČR z hlediska investic patří stabilní ekonomické prostředí a exponovaná poloha ve středu Evropy, která jí dává potenciál stát se významným evropským business a průmyslovým centrem. O tom svědčí i fakt, že tu řada světových firem umísťuje svá sídla. Z hlediska realit jsou nyní zajímavé investice do rezidenčních nemovitostí – Češi objevují kouzlo nájemního bydlení ale také platí, že trh průmyslových nemovitostí zažívá obrovský boom.

Kouzlo Prahy je navíc v tom, že je ve srovnání s jinými hlavními městy tak malá, a zároveň má všechno, co od moderní metropole můžete očekávat. Historické centrum? Ano. Řeka protékající městem? Vltava. Výhledy a atmosféra? Tím je Praha proslulá. Je velice lákavá pro Čechy i cizince, a to právě pro široké kulturní možnosti a zároveň klid a relativní bezpečí.

Nejlukrativnější místa v Praze

Historické centrum Prahy (Josefov, Pařížská, Malá Strana), Vinohrady (zelená část v okolí parků), Pankrác a Podolí (úžasné výhledy a klid blízko centra) Hřebenky (blízko centra, a přesto je všude zeleň a klid), Malvazinky (klidná část blízko centra, přírodní parky), Bubeneč (parky Stromovka a Letná, úžasná architektura, výhledy na Prahu), Hanspaulka (blízko Šáreckého údolí a Kotlářky, výhledy na Prahu), Ořechovka (vznik za první republiky, úžasná architektura a blízkost Pražského hradu).

Pokud se rozhodujete, do jaké lokality investovat, vybírejte z těchto a neprohloupíte.

 

Další místa v ČR s obrovským potenciálem

Značný potenciál má z hlediska investic vedle Prahy bezpochyby Brno jakožto moravská metropole a druhé největší město.

Luxusní nemovitost je…

Abychom mohli nazvat nemovitost luxusní, musí splňovat určitá kritéria: stojí na správném místě, má unikátní výhled, zeleň všude okolo, klidné sousedy, dobrou dopravní dostupnost, v okolí jsou mezinárodní školy, služby na úrovni (úklid bytu, concierge, security), vybavení domu s promyšlenými mezinárodními dispozicemi (např. toaleta a koupelna u každé ložnice a další intuitivní řešení), použité technologie a řešení energií (izolace, systém vytápění, systém chlazení, nízkoenergetická světla), v neposlední řadě pak kvalita životního prostředí (použité materiály, čistota vzduchu a celkově zdravé prostředí). Na to všechno je třeba klást důraz.

Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

Novostavby – zásadní je výběr developera. Měli byste o něm vědět vše (historie, projekty, co postavil, jaká získal ocenění tady a ve světě, reference, garance a záruky, architekti).

Starší nemovitosti – nutné je hlavně zjistit právní a technický stav nemovitosti. Je lepší, když je objekt ještě před rekonstrukcí a můžete si sestavit tým designérů a architektů, kteří splní veškeré vaše představy.

V každém případě je dobré mít při ruce zkušeného poradce, který má praxi, zná většinu zrealizovaných projektů, zná architekty, developery, pozná technický stav nemovitosti, má přehled o konkurenci, trhu i cenách a se vším vám pomůže.

Byty nebo domy?

Mnohem jednodušší a bezpečnější je investování do bytů. Stejně jako domy je můžete pronajímat nebo prodat (případně zrekonstruovat a prodat), ale na rozdíl od nich vám ubude spousta starostí s jejich udržováním, zabezpečením, správou apod.