V jednoduchosti je krása. A whisky není výjimkou. Pochází z čisté vody, ječmene a činorodých kvasinek ve Skotsku. Královskou whisky je tzv. single malt, whisky, jež pochází z jednoho sladu a z jedné palírny.

Single malt whisky má výraznější chuťový profil, který je pro každou destilerku jedinečný,“ popisuje jednosladovou whisky barman z AnonymouS Baru Filip Stránský. Chutě whisky jsou plné, bohaté a velmi rozličné. Výjimečné exempláře ze Skotska umí začátečníkovi svou kouřovou chutí nastavit vysokou laťku. Nejlepší je sáhnout po jednosladových, nebo více sladových. Jen tak lze objevit kouzlo „živé vody“.

Pivní cestou

Stejně jako u piva je základem whisky naklíčené obilí, které se ve správný okamžik vysuší. V případě skotské se tak může dít i kouřem z doutnající rašeliny, čímž budoucí whisky nabývá další chuťový rozměr. Do rozemletých vysušených zrn se následně přilévá horká voda a přidávají kvasinky, které z cukerného roztoku vyrobí alkohol. Nyní přichází na řadu destilace, aby měla whisky dostatečný obsah alkoholu. Skotské whisky se destilují většinou dvakrát. Následuje zrání v dubových sudech po sherry nebo bourbonu, kde whisky s časem prohlubujesvůj charakter. Po několika letech zrání se destilát stáčí, doplňuje vodouna optimální koncentraci alkoholua prodává s etiketou „single malt whisky“. „Výsledná chuť vždy závisí na druhu obilí, na sudu, ve kterém produkt zrajea také na místní vodě. Tím získává každá whisky svou specifickou chuť,“ dodává barman Stránský.

Nejlepší je s kapkou vody

Jak si užít whisky? Člověk, který chce objevit všechny její chutě a aromata, pije whisky v pokojové teplotě, při které se nejlépe rozvinou. Nezapomínejte na nos. Není nutné jej strkat do sklenky celý, vaše vnímání by otupily výpary z alkoholu. Stačí jen zvolna přibližovat sklenku k nosu, dokud se ho její jemná vůně nedotkne. Ochutnejte a před tím, než doušek spolknete, nechte jej rozprostřít po jazyku i po patře.

Pro mnoho lidí je whisky příliš intenzivní alkohol na to, aby jej hned dokázali náležitě ocenit. Proto není od věci přidat do sklenky pár kapek vody a vyzkoušet její chuť znova. Popřípadě pokračovat v ředění, dokud si nenajdete svůj balanc. „Každý člověk má jinak nastavené chutě, je proto nakonec jedno, jestli se whisky servíruje na kostkách ledu nebo v nějaké koktejlové úpravě. U nás teď hodně hosty baví twist na oldfashioned z Connemarys Abottsbitters nebo nakourenyPrinc z IslayLagavulin 16y s grapfruitovymbitters a strikem FeverTreetonic. Obecně ale platí, že whisky se nejlíp pije čistá v degustační sklence na nožičce spolu s vodou a pipetou na zředění,“ dodává barman Stránský z Anonymous Baru.

Whiskey a whisky

Whisky se vyrábí ve Skotsku a v Kanadě, naproti tomu whiskey produkují v Irsku a ve Spojených státech. Základním rozdílem je ten, že skotská whisky se destiluje dvakrát, irská whiskey třikrát, i když to neplatí dogmaticky. Irská whiskey rovněž nemá kouřovou chuť, neboť se k vysoušení ječmene nepoužívá rašelina. I když se výjimečně i v Irsku najde whiskey s kouřovou chutí. Co však platí stoprocentně, je fakt, že irská whiskey pochází z Irska nebo Severního Irska a skotská whisky má svou vlast o ostrov dál, ve Skotsku.

Jak správně vybrat single malt? 

Nejlepší je zeptat se odborníka, v baru či v obchodě, který se na single malt specializuje. Do začátku vám pomůže alespoň malá rada – nerozhodujte seani podle ceny, ani podle stáří. V případě ceny není kvalita její výší zaručena, zrovna tak jako nízká cena nemusí znamenat špatné pití. Vodítkem pro správný směr nákupu může být fakt, že whisky byla stáčena a plněna do lahví ve Skotsku, a také, že názvy whisky a destilerky na etiketě budou stejné.

Kam na single malt whisky? 

Anonymous Bar, Michalská 12, Praha 1

www.anonymousbar.cz

Bugsy´s Bar, Pařížská 10, Praha 1

www.bugsysbar.cz

George and Dragon Prague, Staroměstské náměstí 606/11, Praha 1

www.gdprague.com

Čili Bar, Kožná 499/8, Praha 1

www.cilibar.cz

K.U.Bar.Lounge, Rytířská 13, Praha 1

www.Kubar.cz

Bar Bar Restaurant, Všehrdova 17, Praha 1

www.bar-bar.cz

GrooveBar, Voršilská 6, Praha 1

www.groovebar.cz

 

Podle World Whiskies Awards 2014 patří mezi nejlepší skotské whisky tyto:

– Tobermory 15

Pochází ze skotského ostrova Mull. Zraje v sudech po sherry. Kromě toho voní také po fících, pomerančové marmeládě a kouři.

Cena: 71 eur

 

– Aberfeldy 21

Pochází ze skotské oblasti Perthshire. Voní po vřesovém medu, vanilce a spáleném dřevu.

Cena:  85 eur

 

– Glenkinchie 12

Pochází ze skotské oblasti East Lothian, což je na hranicích Skotska. Má ovocnou a kořeněnou vůni doplněnou  vanilkou.

Cena: 27 eur

 

– The Glenlivet XXV

Pochází ze skotské oblasti  Banffshire. Má ovocnou vůni po pomerančích, ananasu a kandovaném ovoci a také po sherry.

Cena: 278 eur

 

1. Příprava 

Ječmen se promění ve slad tak, že se namočí a během asi tří týdnů klíčí, suší se a znovu ohřívá.

2.  Rozmačkávání

Do horké vody se přidá uvařené obilí a ječmen. To se přemění v tekutinu.

3.  Kvašení

Přidají se kvasinky, které přemění cukr v alkohol. Po třech až čtyřech dnech vzniká tekutina, v níž je asi deset procent alkoholu.

4.  Destilace

Tekutina se zahřívá do bodu, kdy se alkohol mění v páru a výpary, ale voda se nevypařuje. Alkohol se sbírá do speciálního kontejneru.

5.  Zrání

Přidáním vody se upravuje whisky na optimální koncentraci alkoholu. Whisky se uzavře do dřevěných sudů, v nichž zraje.

6.  Stáčení – lahvování

Výsledná whisky se stáčí do skleněných lahví, které na její chuť už nijak nepůsobí.