Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se v Praze v Kaiserštejnském paláci konal unikátní večer věnovaný Rubínu. Na akci byl přítomen zakladatel a majitel společnosti Roberto Coin, dále jeden z nejlepších zlatníků Itálie Alessandro Pittoni a také mineralogický publicista Marcel Vaněk.

 Událost zaměřenou na náročnou šperkařskou práci zahájila tisková konference pro novináře, od 19:00 odstartovala společná část programu. Akce s podtitulem Dávný svět legend zachycen v magickém ztvárnění se účastnil také jeden z nejlepších italských zlatníků Alessandro Pittoni. Hostům představil, co vše vsazování diamantů a drahokamů do šperků obnáší a zodpověděl dotazy ohledně výroby šperků pro světoznámou značku Roberto Coin.                                                                                                        „Každý šperk, který stvořily jemné prsty našich nejlepších zlatníků, nesou drobné, a přitom velmi důležité znamení. Uvnitř každého jednoho pokladu je umístěn rubín, a to tak, aby byl v přímém kontaktu s pokožkou jeho nositele. Jedná se o magický znak, opředený dávnou legendou,“ vysvětlil Roberto Coin.                                                                            Hosté měli možnost si pod vedením profesionálního zlatníka vyzkoušet fasování rubínu do šperku, který si poté odnesli domů jako dárek od Roberta Coina.

Na otázky hostům odpovídal rovněž Marcel Vaněk, jenž se dlouhá léta věnuje minerálům a dříve spolupracoval s největší mineralogickou výstavou v Evropě Mineraltage Munchen, s mineralogickým časopisem Lapis a vydal na toto téma 6 knih.                              Speciální šperkařský stůl pro tento večer zapůjčila společnost Advantage – zlatnické potřeby.