Je jednou z nejstarších květin v dějinách lidstva. Je příběhem v legendách, romancích, světové literatuře i ve výtvarném umění. Má důstojné místo v lidské komunikaci. Je symbolem krásy, elegance, lásky. Pro své krášlící a hojivé účinky má své jisté místo v kosmetice i moderní medicíně.

Text: Ivana Rudićová
Foto: Karin Zadrick

ruze3

 

Růže v čase a prostoru

Své výsadní postavení měla růže již v antice. Pěstovala se pro svou vůni a krásu. Růžový olej se používal především k ošetřování drobných poranění kůže a k regeneraci těla i mysli. Pil se růžový čaj a čistá silice z růžových okvětních lístků sloužila jako antický lifting.

S kultivací růží měli zkušenosti již ve staré Číně, západní Asii i severní Africe a do severní Ameriky se růže dostala díky kolonizaci. V Evropě to pak byla císařovna Josefína, první manželka Napoleona Bonaparta, která se zasloužila o oblibu královny květin.

V roce 1798 Bonaparte nechal na zámku Chateau Malmaison založit nejvýznamnější světovou růžovou zahradu všech dob, ve které se pěstovaly všechny v té době známé druhy a odrůdy.

Císařovna Josefína se za velké podpory svého manžela osobně přičinila o rozvoj šlechtění růží a jejich botanický popis. V roce 1805 pozvala na svůj zámek vynikajícího botanika a malíře květin Pierra-Josepha Redouté (1759–1840) a jmenovala jej dvorním umělcem.Na oplátku za velkorysou finanční podporu přispěl svými přesnými kresbami jednotlivých odrůd růží k věhlasu císařovniny růžové zahrady, která k roku 1813 obsahovala na 330 odrůd růže keltské a stolisté.

Od roku 1817 do roku 1824 Redouté pracuje na monografii „Les Roses“, která patří k vrcholům herbářské tradice nejen díky fantastickým kresbám růží, ale i díky skvělému tisku Firmina Didota.

Růže – parfémová ingredience

Napoleon Bonaparte (1769–1821), velký milovník parfémů, pro Josefínu zakládá v Paříži parfémový ateliér a z Grasse si vybírá nejlepšího z tamních parfémářů. François Rancé patřil do rodiny parfémářů a rukavičkářů, kteří své řemeslné dovednosti rozvíjeli již od roku 1600. Z velké vděčnosti za příležitost, kterou mu Napoleon poskytuje, Rancé tvoří nadčasové vůně pro samotného Napoleona a jeho rodinu. Kompozice dostávaly jména po osobnostech, kterým byly určeny nebo je vyjadřovaly. Parfém Eau de Noblesse, toaletní voda pro dámy z roku 1822, se dodnes vyrábí a je krásnou kompozicí z růže z Grasse, bergamotu, koriandru a růžového dřeva. Byla vytvořena u příležitosti plesu, který pořádala princezna Caroline z Naples, pozdější vévodkyně de Berry.

Růže stolistá se objevila v toaletní vodě pro muže s názvem Duc de Berry, kterou Rancé věnoval v roce 1818 vévodovi de Berry za jeho pomoc a loajalitu.

Císařovna Josephine taktéž obdržela svůj parfém, který nese její jméno, a v srdci a v hlavě parfému dýchá růže májová…

Jedna z prvních parfémářských soliflorních, „čistých“ kompozic z růží, parfém Fleurs de Thé Rose Bulgare odJames Henryho Creeda z roku 1845, je kompozicí z esencí čajové růže se svěží vůní, která nikdy nebývá kyselá, s krásným klidným dozníváním i po několika hodinách.Tento parfém nosila po celou dobu své vlády anglická královna Viktorie. Nicméně pro svůj svatební den v roce 1840, kdy si jako 21letá brala prince Alberta, oblékla vůni od Floris s názvem Bouquet de la Reine, která byla zhotovena pro tento den a pro královnu „na míru“.

V srdci vůně kraluje, jak jinak, růže damašská.

Růže – pokaždé jiná

Jako obláčky z cukrové vaty přinesené z pouti je růže v Aromatics Elixir. Naopak statická a majestátní je růže chyprová v Une Rose Chyprée od Tauer Perfumes. Čerstvá, svěží a zelená je od Annick Goutal v Rose Splendide a s touhou po životě a vášnivá je růže v Ce soir ou jamais. Pikantní je růže pepřová v Rose Poivrée od The Different Company, mystická a tajemná pak je růže s pačuli od L’Artisan Parfumeur v parfému Voleur de Roses. Růže v parfému Amélia od Grossmith je elegantně orientálně nostalgická a jako stvořená pro mladé rebelky je od Juliette Has a Gun v Lady Vengeance… Parfémáři střídají ingredience, které pečlivě s kreativitou spojují s molekulami růžové esence. Arabeskovou růži v rytmu Orientu objevíte v parfému Lyric od Amouage nebo v Rose Necrée du Désert od Guerlain, kořeněnou a štiplavou růži v Parfum Sacré od Caron, či Saffron Rose od Grossmith, žensky smyslnou a chic růži hledejte ve vůni Paris od YSL a pudrově dosušenou, suchou a jemnou objevíte v Drole de Rose od L´Artisan Parfumeur. Podobně jemnou, avšak více hravou růži stvořil Frederic Male v Lipstick Rose; když rozehrál růži v akordu medu, irisu, anýzu a pomerančových květů. Živočišnou, chladivou a hlubokou elegantní růži hledejte v parfému Musc Intense. Turecká růže absolu je zde v kompozici s hruškou a podložená esencí ze santalového dřeva. Zcela zásadní roli zde však hraje, podobně jako u nejdražší kávy na světě, cibetka, její výkaly, abychom byli přesní.

Růže – léčitelka

Již od antiky růže čistila rány, hojila záněty a zabraňovala vzniku infekce. K jejím antiseptickým účinkům nutno zmínit i ty antidepresivní. Růži lze využít v aromaterapii, neboť harmonizuje prostředí, urovnává vztahy a napravuje emoční potíže, stavy úzkosti a nervové napětí.

Míza ze stonku růže je zásobárnou širokého spektra vitaminů a minerálů, tudíž má blahodárné účinky na pokožku, včetně krášlících. Růžová voda je obzvláště vhodná pro suchou a citlivou pleť, pár kapek rozpuštěných ve vodě léčí záněty dásní. Čaj ze suchých růžových květů zjasní mysl a využít jej jako obklad na vaše unavené oči lze taktéž. Růže je kompletní a komplexní. Je krásná, je inteligentní, je shovívavá a trpělivá. Jako příroda sama.

Sdílejte
Předchozí článekCOS x HAY
Další článekPetra Balvínová