TIQE už desátým rokem „navrhuje pocity“ a dělá tím ženy přirozenějšími a krásnějšími.

Text: Kateřina Černá
Foto: TIQE by Petra Balvínová

Vzpomínám si na první osobní setkání s Petrou Balvínovou zhruba před pěti lety. Působila na mne velmi žensky, nesměle a roztomile. Tento rok slaví desáté výročí své značky TIQE a stále dělá ten holčičí a trochu rozpustilý dojem. Po Praze jezdí na stylovém kole, obléká se převážně do svých modelů. Uvolněnost, přirozenost a radost ze života přenáší i na své zákaznice, které se často stávají inspirací pro její tvorbu. „Navrhuji pocity. Pocit je vjem, který je ve fashion velmi důležitý. Chci, aby se ženy v mých šatech cítily dobře, vyzařovaly harmonii, esprit, mladistvost, vtip a hravost. Ne urputnost a rádoby okázalost. Vyhledávají mne ženy, které mají stejný názor na módu. A jsou to úžasné skvělé ženy,“ říká Petra s úsměvem.

Petřiny šaty jsou rozpoznatelné na první pohled, je v nich směs křehkosti a elegance okořeněné vtipnými detaily v naprosto dokonalém provedení. Pozornost vždy upoutá nějaký překvapivý moment. Téměř každou sezonu si pohrává s retro prvky, jež odkazují na různá období. Na jarním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se jí podařilo přehlídkovou kolekcí absolutně vybočit z řady, jak sama říká „punkovou kolekcí“. Punk – anarchie – tady nebyl drsný styl, co se stal už dávno mainstreamem, ale absolutní protipól v podobě nevinného sladkého lolitkovského looku.

Letos navíc desáté výročí Tiqe Petra oslavila svou první kolekcí svatebních šatů vůbec, kde jako hlavní materiál zvolila hedvábný šifon a organzu. Tyto snové, křehké modely vzbudily obrovský rozruch a nyní jsou vystavené v butiku a šijí podle nich na zakázku.

Styl Petry Balvínové a práce s retro prvky či odkazy je založena na použití známého principu. Střih je ovšem posunut do dnešních reálií a pečlivě vymodelován. Typické je také tradiční zpracování v kombinaci s novými technologiemi. Některé modely realizuje návrhářka sama od začátku do konce, jako například pouzdrové šaty se složitým členěním, pomocí něhož dokáže dokonale opticky zeštíhlit a vytvarovat každou postavu. „Ve škole to nebyl můj oblíbený předmět, ale v praxi je vytváření střihů základním kamenem každé kolekce. Ty důležité si proto dělám a doupravuji sama, a i když to skutečně nemám ráda, tak dokážu vymodelovat střih na kohokoli rovnou na látku, bez nějakých výpočtů a vzorečků,“ vypráví Petra.

Geometrickou hru a složité členění můžeme obdivovat i v linii ready-to-wear pro podzim/zimu 2016/17. K symbolu kruhu se připojuje nový prvek a tím je tenká rovná linka, která se prolíná jako zajímavý detail celou kolekcí.

27Nj3iQOX

Petra Balvínová v současnosti tvoří několik řad ročně a ty jsou k dostání nejen v butiku TIQE v Benediktské ulici, ale i on-line na webu.

Sdílejte
Předchozí článekKrálovna květin
Další článekRoadtrip s BMW i8