Za známou návrhářkou Tamarou Comolli, která se specializuje na originální drahokamy a díky své práci je známá po celém světě, jsme se vydali do Německa, abychom ji trochu víc poznali.

Podle svých slov je návrhářka Tamara Comolli úplně obyčejná žena. Nám ale až tak obyčejná nepřipadá. Šperkařskému řemeslu se učila sama, v sedmnácti letech začala navrhovat a v roce 1992 založila vlastní značku. Ta dnes působí celosvětově a jejím hlavním krédem je ležérní luxus. Šperky jsou určeny především sebejistým a nezávislým ženám jakéhokoliv věku.

Tamara je povahou cestovatelka. Narodila se v Německu, ovšem vyrůstala částečně ve Španělsku, Francii a na Gibraltaru. Dnes ji můžete potkat u průzračného modrozeleného jezera Tegernsee, které je obklopeno zalesněnými horami. Tenhle malý ráj se nachází jižně od Mnichova. Tamara zde má showroom s nebesy na stropě a kousek od něho také dílny, kde se zaměstnanci pracuje na všech svých návrzích. Chtěli jsme se ale o této inspirativní ženě dozvědět něco víc…

Kdo je Tamara Comolli?

Tamara Comolli je normální žena, která hodně přemýšlí o různých věcech. O životě, módě, kamenech. Jsem pohodový člověk a žiji pohodový život. Miluji vodu ve všech formách. Ráda surfuji a plavu. Jsem příšerně stydlivá a zvědavá. Všechno co vidím, musím hned jít prozkoumat. To mi často pomáhá i při práci, zejména když cestuji po světě a hledám kameny.

Jak jste se dostala ke šperkům?

Vyrůstala jsem ve Španělsku a můj otec byl gambler, opravdový hazardní hráč. V casinu byl velmi často a také já jsem tam už jako dítě trávila hodně času. Vzpomínám si, že se ve mně tehdy probudila poprvé láska k módě. Vídala jsem tam totiž spousty krásných žen v úžasných šatech. Mnohé z nich měly nablýskané náhrdelníky, náušnice a náramky. Připadaly mi okouzlující. Bavilo mě dívat se na ně.

A co bylo dál?

V sedmnácti letech jsem začala navrhovat vlastní šperky. Můj otec stále říkal, že to není opravdová práce a nedá se tím pořádně uživit. No vidíte, vypadá to, že se zmýlil. Ale já mu to příliš nezazlívám. Tehdy mu velmi záleželo na tom, abych šla raději studovat, a tak jsem šla a vystudovala vysokou školu. Nakonec ale zvítězil hlas mého srdce, které mě táhlo ke šperkům.

Když jsem se svou značkou začínala, mým cílem bylo, aby ženy procházely životním vývojem spolu s mými kolekcemi. To je také důvod, proč si z mých šperků může vybrat každá. Mladší žena, která chce začít na šperku nižší cenové kategorie, i někdo, kdo přesně ví, co chce, a může si dovolit dražší kousek. To je jedna z věcí, kterou jsem měla v úmyslu od začátku, a jsem ráda, že se to povedlo. Největší výzvou pro návrháře je vytvářet širokou paletu návrhů, ale zároveň se neopakovat.

Je o vás známé, že hledáte kameny pro své šperky po celém světě. Kde nacházíte ty nejlepší kousky?

Těch zemí, které mám vytipované, je hned několik. Namátkou Namibie, Nigérie, Thajsko, Austrálie nebo Mosambik – ten je můj oblíbený. Líbí se mi také Madagaskar, odkud pochází kameny, jež jsem použila pro kolekci Ocean Jasper.

Kdo všechno na takovou výpravu za kameny kromě vás vyráží?

Celkem jsme tři včetně mě a stačí to. Když kupujete drahé kameny a nosíte u sebe větší obnos peněz na jejich zaplacení, nechcete na sebe příliš upozorňovat.

Co pak, když najdete kousek, který se vám líbí?

Většinou se mi hned nelíbí. V tom je kouzlo hledání kamenů. Když ho totiž spatříte poprvé, je ošklivý a na první pohled nepoužitelný. Musíte vidět jeho potenciál. Oddělit zrno od plev.

Když nakupuji na trzích kameny z místních hor, zajdu za prodejcem, zaplatím mu a nechám si kameny poslat v balíčku letadlem do Německa, kde mám dílnu. Tam kámen opracují, dají mu tvar, upraví povrch. Postup vždy sama hlídám a často se stává, že hned ráno, když přijdu do práce, zjistím, že není něco tak, jak jsem chtěla, a je třeba vše předělat. Někdy jsou rána kvůli tomu náročná.

Když máte ideu a nemáte vhodný kámen, co se děje potom?

Ano, to je poměrně na denním pořádku. Často složitým úkolem v téhle branži je, složit ty správné kameny v jeden šperk. Stává se, že třeba rok cestuji a hledám ten správný odstín oranžové, která už jako jediná chybí k dokončení šperku. Musím být trpělivá a čekat, dokud někde ve světě nenajdu správný dílek.

Povězte mi o vašem vztahu k módě.

Strašně ráda nosím volné, neformální oblečení, které je pohodlné. V jednom kuse třeba chodím v teniskách. Ráda kombinuji různé druhy oblečení. Je mi jedno, jestli je halenka levná, pokud se mi líbí, koupím ji. Nehraju si na to, kupovat samé luxusní kousky oblečení za spoustu peněz.

Ač je to trochu paradox, musím se přiznat, že já osobně moc nenosím šperky, či doplňky, chcete-li. Například hodinky – náramkové nenosím vůbec. Jsou na mě příliš těžké a nejsou mi pohodlné. Když potřebuji znát přesný čas, sáhnu do kabelky a podívám se na mobil. Nebo se na čas někoho zeptám. Ale na druhou stranu naprosto zbožňuji, když mohu vidět krásné kousky citlivě sladěné na lidech, kteří mají vkus.