Módní průmysl má novou královnu. Nejprve ovládla přehlídková mola a reklamní kampaně nejznámějších značek, v roce 2013 si pokořila i virtuální svět. Stala se na britském Googlu nejvyhledávanějším jménem, které je spojené s módou. Přesto není Cara Delevingne jenom modelkou.

Módní návrháři ji milují, má miliony fanoušků, ale také nemalý počet odpůrců, kteří se domnívají, že svého úspěchu dosáhla díky protekci. Cara Delevingne totiž není – a nikdy ani nebyla – obyčejnou dívkou. Pochází totiž z aristokratické rodiny, která je sblížená se samotnou královskou rodinou. Babička Cary Delevingne bývala dvorní dámou anglické princezny Margaret, což byla sestra královny Alžběty II. Její dědeček vydával noviny určené vyšší společnosti. A do třetice – její kmotrou je herečka Joan Collins.

Strmý vzestup

Kariéra Cary Delevingne začala brzy. Už jako desetiletá se objevila v italském vydání prestižního magazínu Vogue, vystupovala rovněž v jedné reklamě na čokoládu. Módní svět si jí poprvé výrazně všiml v roce 2011, to jí bylo 19 let. Tehdy se objevila v kampaních značek Burberry a H&M. Zaujala natolik, že se o ni začaly zajímat i další módní značky. Už o rok později se Cara procházela po přehlídkových molech v modelech Chanel, Dolce and Gabbana, Fendi, Stella McCartney a další. Zrodila se hvězda. A to doslova. Britský magazín Vogue vyhlásil Caru Delevingne hvězdou sezony 2012. Její kariéra nabrala úplně jiný směr, než jaký si vysnila. Jako malá chtěla být zubařkou. Anebo superhrdinkou.

Hudební ambice

Reklamní kampaně a módní přehlídky nejsou jedinou činností, které se Cara Delevingne věnuje a v nichž se chce prosadit. Už od 13 let skládá hudbu a hraje na hudební nástroj, i když si zvolila bubny, což je pro dívku možná trošku netradiční. Kromě toho je velice dobrá i ve zpěvu. V loňském roce nazpívala vokály v písni Sonnentanz (The Sun Don´t Shine). Jedná se o akustickou verzi písně Willa Hearda, která skončila třetí v hitparádě iTunes na britských ostrovech. „Znám Caru od nějakých 14, 15 let,“ vysvětlil Heard. „Její zpěv je skutečně dobrý,“ dodal. Cara Delevingne už delší dobu neskrývá své hudební ambice. „Chtěla bych dělat hudbu. Chtěla bych zpívat, chtěla bych hrát,“ uvedla. Přání se jí splní, neboť momentálně pracuje na svém prvním studiovém albu, s nímž jí pomáhá kamaráda Rita Ora, taktéž zpěvačka.

Na filmové plátno

Kromě modelingu, hudby a zpěvu má Cara Delevingne dalšího velkého koníčka, kterým je hraní. První její rolí, byť menší, je princezna Sorokina ve filmovém ztvárnění slavného příběhu o Anně Karenině. Další filmem, v němž ji můžeme vidět jako herečku, je Face of Angel. Film pojednává o studentce Anně Knoxové, která je podezřelá z vraždy spolubydlící. Cara přiznává, že ačkoliv má mnoho aktivit, hraní je to, v němž by se chtěla prosadit nejvíce. „Pro herectví jsem ochotna udělat cokoliv,“ uvedla v jednom z rozhovorů. „Oholila bych si hlavu nebo bych třeba skočila s padákem,“ vysvětlila. A jaké jsou její vysněné role? Cat Woman v Batmanovi a Martha v dramatu Kdo se bojí Virginie Woolfové.

Ochrana jména

Cara Delevingne je velmi úspěšná, i proto se rozhodla ochránit své jméno před zneužitím a zapsala si ho jako vlastní obchodní značku. Chce tím zabránit tomu, aby se na jejím jménu kdokoliv přiživoval. Společnost se jmenuje Cara & Co a je vlastníkem veškerých marketingových práv souvisejících s užitím jména Cara Delevingne. V módním světě není tento krok ojedinělým. Před Carou své jméno tímto způsobem ochránily například Kate Moss a Victoria Beckham. Založení společnosti Cara & Co hned vyrojilo spekulace, podle nichž by se Cara mohla věnovat vytvoření vlastní oděvní značky. Sama modelka potvrdila, že se zatím chystá pouze podílet se na návrhu nové kolekce triček. Další ambice v tomto směru zatím neodtajnila.

Jiná tvář v soukromí

Nejžádanější modelka současnosti, začínající zpěvačka i herečka je však v soukromí úplně jiná, než jak ji známe z přehlídkových mol nebo ze slavnostních večerů. Ráda se obléká jako kluk a na první pohled by v ní slavnou modelku našel jen málokdo. Říká o sobě, že je velmi temperamentní a drsná. Ostatně – její rodina jí přezdívá „Monster“. Ačkoliv si už vydělala miliony, stále bydlí v domě s rodiči. Ve volném čase hraje po síti hru Call of Duty. Kdokoliv se k ní může připojit, její herní jméno je Caradele.

Karl Lagerfeld a Cara

Jedním z velkých příznivců Cary Delevingne je slavný návrhář Karl Lagerfeld, který modelku často obsazuje do svých kampaní a módních přehlídek. „Je to osobnost,“ řekl na adresu Cary letos v březnu v rozhovoru pro britský Vogue. „Je to Charlie Chaplin módního světa,“ dodal Lagerfeld. Slavný návrhář se vyjádřil i k hereckým ambicím modelky. „Moc rád bych ji viděl v němém filmu – stejně jako Chaplina. Byla by skvělá.“